# VUB116-16NO1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VUB116-16NO1
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vub116-16no1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vub116-16no1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Three Phase (Braking)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** E2
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV