# VTX30-L25LP08-24.576M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VTX30-L25LP08-24.576M
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vtx30-l25lp08-24-576m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vtx30-l25lp08-24-576m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 24.576 MHz
- **Frequency Stability:** ±2.5ppm
- **Function:** Amplitude Control
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 3V