# VTX-T30-20KP08-19.680M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VTX-T30-20KP08-19.680M
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vtx-t30-20kp08-19-680m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vtx-t30-20kp08-19-680m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 19.68 MHz
- **Frequency Stability:** ±2ppm
- **Function:** Amplitude Control
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 3.3V