# VTD48EF040T050A00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VTD48EF040T050A00
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vtd48ef040t050a00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vtd48ef040t050a00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/35/56/8035566-1102-1204-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 50A
- **Frequency:** 1.43MHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Isolated
- **Power:** 200 W
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** VTM48Ex040y050A00
- **Voltage:** 26V ~ 55V