# VT-841A-0001-14M7456000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VT-841A-0001-14M7456000
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vt-841a-0001-14m7456000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vt-841a-0001-14m7456000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 14.7456 MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.3V