# VSUU-120-T3125A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSUU-120-T3125A
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsuu-120-t3125a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsuu-120-t3125a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/03/12450377-102-1278-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 800 mA
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 3
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)