# VSUU-120-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSUU-120-48
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsuu-120-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsuu-120-48#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/07/12450728-102-1685-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 3 A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 81.4mm x 39.1mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.242 kV