# VSK-S10-12UA-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSK-S10-12UA-T
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsk-s10-12ua-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsk-s10-12ua-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/99/12449905-102-2659-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 900 mA
- **Efficiency:** 76%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Size:** 2.99" L x 1.24" W x 1.09" H (76.0mm x 31.5mm x 27.8mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV