# VSEB0430H-R68MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSEB0430H-R68MC
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vseb0430h-r68mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vseb0430h-r68mc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A
- **DC Resistance (DCR):** 6.3mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Material:** Alloy Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
- **Tolerance:** Â±20%