# VSBU-150-18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSBU-150-18
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsbu-150-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsbu-150-18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 8.33 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.242 kV