# VSBU-120C-D512
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSBU-120C-D512
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsbu-120c-d512
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsbu-120c-d512#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 6 A
- **Efficiency:** 77%
- **Features:** PFC
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 147W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.32" H (127.0mm x 76.2mm x 33.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 12V