# VSBU-120-7.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSBU-120-7.5
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsbu-120-7-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsbu-120-7-5#rfq
- **Current:** 15.3 A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.242 kV