# VSAB1770-5R6M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSAB1770-5R6M
- **Manufacturer:** CODACA
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsab1770-5r6m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsab1770-5r6m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 17.8A
- **Current Rating (Amps):** 17 A
- **DC Resistance (DCR):** 6.5mOhm Max
- **Height:** 0.283" (7.20mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Alloy Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.691" L x 0.667" W (17.55mm x 16.95mm)
- **Tolerance:** ±20%