# VSA24-3.3S1R2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VSA24-3.3S1R2
- **Manufacturer:** Kaga Electronics USA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vsa24-3-3s1r2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vsa24-3-3s1r2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/16/09/12160912-62-1153-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.2A
- **Efficiency:** 82%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 4 W
- **Size:** 1.00" L x 0.28" W x 0.94" H (25.4mm x 7.0mm x 24.0mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 9V