# VS3V3BA1FST40NB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VS3V3BA1FST40NB
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vs3v3ba1fst40nb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vs3v3ba1fst40nb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/VS/5V/0B/VS5V0BA1FST40NBCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 3.3A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 26.5W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMD0402
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 8V