# VS-80CPQ020-N3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VS-80CPQ020-N3
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vs-80cpq020-n3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vs-80cpq020-n3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.5 mA @ 20 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247AC
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 460 mV @ 40 A