# VS-42CTQ030STRLHM3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VS-42CTQ030STRLHM3
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vs-42ctq030strlhm3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vs-42ctq030strlhm3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 mA @ 30 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-263AB (D虏PAK)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 480 mV @ 20 A