# VS-20CTH03FP-N3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VS-20CTH03FP-N3
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vs-20cth03fp-n3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vs-20cth03fp-n3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A @ 300 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 31 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220 Full Pack
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.25 V @ 10 A