# VS-10TQ040-N3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VS-10TQ040-N3
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vs-10tq040-n3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vs-10tq040-n3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 900pF @ 5V, 1MHz
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 570 mV @ 10 A