# VR25000002204FA100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VR25000002204FA100
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vr25000002204fa100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vr25000002204fa100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/49/02/BC4902TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/48/77/BC4877TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 2.2 MΩ
- **Size:** 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%