# VPS600-1058
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VPS600-1058
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vps600-1058
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vps600-1058#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, NEMKO, UL
- **Current:** 10.34 A
- **Efficiency:** 93%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV