# VPB-1-0SPCS7127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VPB-1-0SPCS7127
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vpb-1-0spcs7127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vpb-1-0spcs7127#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Inner Diameter:** 0.500" (12.70mm)
- **Material:** Fluoroelastomer (FKM)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.049" (1.24mm)
- **Shrink Temperature:** 100°C