# VOF-S60C-15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-S60C-15
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-s60c-15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-s60c-15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 4 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60W
- **Size:** 2.70" L x 2.00" W x 1.13" H (68.6mm x 50.8mm x 28.6mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV