# VOF-S25C-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-S25C-12
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-s25c-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-s25c-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 2.1 A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 25W
- **Size:** 2.78" L x 1.10" W x 0.77" H (70.5mm x 27.9mm x 19.5mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV