# VOF-70B-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-70B-12
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-70b-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-70b-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/99/12449942-102-5046-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, CE, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 5.84 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 70W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.24" H (101.6mm x 50.8mm x 31.6mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV