# VOF-450C-24-CFS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-450C-24-CFS
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-450c-24-cfs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-450c-24-cfs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, UKCA
- **Current:** 18.75 A
- **Efficiency:** 93%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 450W
- **Size:** 6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV