# VOF-350C-12-CNF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-350C-12-CNF
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-350c-12-cnf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-350c-12-cnf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 25 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 5.12" L x 3.39" W x 1.38" H (130.0mm x 86.0mm x 35.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV