# VOF-225C-36
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-225C-36
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-225c-36
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-225c-36#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 6.25 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 225W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV