# VOF-225A-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-225A-30
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-225a-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-225a-30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 4 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W (225W Forced Air)
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV