# VOF-100C-36-CNF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VOF-100C-36-CNF
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vof-100c-36-cnf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vof-100c-36-cnf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 2.78 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 3.15" L x 2.44" W x 1.57" H (80.0mm x 62.0mm x 40.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV