# VNLD5160TR-E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VNLD5160TR-E
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Power Distribution Switches, Load Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vnld5160tr-e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vnld5160tr-e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/72/497-7222-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.5A
- **Fault Protection:** Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
- **Input Type:** Non-Inverting
- **Interface:** On/Off
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Output Configuration:** Low Side
- **Output Type:** N-Channel
- **Ratio:** 1:1
- **Rds On (Typ):** 160mOhm
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Switch Type:** General Purpose
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V