# VND7E050AJTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VND7E050AJTR
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Power Distribution Switches, Load Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vnd7e050ajtr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vnd7e050ajtr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/15/497-15851-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9A
- **Features:** Auto Restart, Status Flag
- **Input Type:** Non-Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Output Configuration:** High Side
- **Output Type:** N-Channel
- **Ratio:** 1:1
- **Rds On (Typ):** 50mOhm
- **Supplier Device Package:** PowerSSO-16
- **Switch Type:** General Purpose
- **Voltage:** 4V ~ 28V