# VN5E016AFHTR-E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VN5E016AFHTR-E
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Power Distribution Switches, Load Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vn5e016afhtr-e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vn5e016afhtr-e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/11/497-11309-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Rds On (Typ):** 16mOhm (Max)
- **Supplier Device Package:** HPAK
- **Voltage:** 4.5V ~ 28V