# VMS-450B-15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-450B-15
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-450b-15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-450b-15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, TUV, UL
- **Current:** 30 A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 450W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
- **Standard Number:** 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV