# VMS-45-36-CNF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-45-36-CNF
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-45-36-cnf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-45-36-cnf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus, UKCA
- **Current:** 1.25 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 45W
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.04" H (76.2mm x 50.8mm x 26.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 36V