# VMS-350-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-350-30
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-350-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-350-30#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/31/12453181-102-4469-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, FCC, IEC, TUV, UL
- **Current:** 5.83 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 175W (350W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.2 kV