# VMS-300A-24-CNF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-300A-24-CNF
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-300a-24-cnf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-300a-24-cnf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/96/12449660-102-5916-ND.jpg
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, TUV, UL
- **Current:** 8.33 A
- **Efficiency:** 93.5%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W (300W Forced Air)
- **Size:** 5.35" L x 3.46" W x 1.59" H (136.0mm x 88.0mm x 40.4mm)
- **Standard Number:** 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV