# VMS-275-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-275-24
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-275-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-275-24#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/2-/44/102-4465-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/VM/S-/27/VMS-275-12-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, FCC, IEC, TUV, UL
- **Current:** 6.67 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 160W (275W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.1mm)
- **Standard Number:** 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.2 kV