# VMS-180-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-180-12
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-180-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-180-12#rfq
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, FCC, IEC, TUV, UL
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W (180W Forced Air)
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)
- **Standard Number:** 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.2 kV