# VMS-160-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-160-24
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-160-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-160-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/96/12449642-102-1693-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 4.17 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W (160W Forced Air)
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 0.85" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
- **Standard Number:** 55024; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 5.656 kV