# VMS-100-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMS-100-24
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vms-100-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vms-100-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/96/12449609-102-2509-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** EN, FCC, TUV, UL
- **Current:** 4.2 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 5.656 kV