# VMI-R012-1.0-U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VMI-R012-1.0-U
- **Manufacturer:** Isabellenhuette
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vmi-r012-1-0-u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vmi-r012-1-0-u#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 12 mΩ
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%