# VM800BU43A-PL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VM800BU43A-PL
- **Manufacturer:** Bridgetek Pte Ltd.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vm800bu43a-pl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vm800bu43a-pl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/95/11269561-768-1228-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** USB
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 111.50mm W x 73.50mm H