# VM2455030000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VM2455030000G
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vm2455030000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vm2455030000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 20 A
- **Number of Positions:** 24
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V