# VM1VD3000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VM1VD3000
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Ultrasonic Receivers, Transmitters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vm1vd3000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vm1vd3000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Beam Angle:** 5°
- **Frequency:** 300kHz
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Voltage:** 15 V ~ 24 V