# VLS5045EX-220M-CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLS5045EX-220M-CA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vls5045ex-220m-ca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vls5045ex-220m-ca#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174850-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 162.5mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** ±20%