# VLS4012ET-1R5N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLS4012ET-1R5N
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vls4012et-1r5n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vls4012et-1r5n#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/66/445-6690-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/66/445-6690-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.1A
- **Current Rating (Amps):** 2.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 72mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±30%