# VLS3015ET-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLS3015ET-100M
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vls3015et-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vls3015et-100m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/66/445-6679-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/66/445-6679-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 700mA
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 288mOhm Max
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%