# VLS252012T-2R2M1R3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLS252012T-2R2M1R3
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vls252012t-2r2m1r3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vls252012t-2r2m1r3#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/36/445-3672-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/66/445-6627-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.8A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 155mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 2.2 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** Â±20%