# VLS252012HBU-220M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLS252012HBU-220M
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vls252012hbu-220m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vls252012hbu-220m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174597-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 860mA
- **Current Rating (Amps):** 580 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.68Ohm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Tolerance:** ±20%